Kuky na Špilase
Kuky se vrací … na Špilberk
Loutky z filmu a počítačové hry studia Amanita Design
Muzeum města Brna pořádá letos již desátou vánoční výstavu, která je tradičně věnována dětskému divákovi. Nejde však o jednoho výtvarníka, ilustrátora dětských knížek, jako obvykle. Tentokrát naše pozvání ke spolupráci na výstavě přijali filmový režisér Jan Svěrák a brněnský výtvarník Jakub Dvorský. Společně se setkali nad projektem filmu Kuky se vrací, ve kterém se podařilo netradičně kombinovat hraný a animovaný příběh plný fantazie, akčních scén a vtipných dialogů.
„Dlouho jsem toužil udělat film, v němž bych se mohl věnovat drobným detailům – hmyzu, světlu v listí, letícímu chmýří… Různě jsem to do svých filmů pašoval, ale šlo to těžko,“ vysvětluje režisér impulzy k natočení filmu, jehož hlavními, ale nikoliv jedinými, hrdiny jsou loutky. „Napadlo mě tedy změnit měřítko a zasadit příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem,“ dodává Jan Svěrák, který je současně autorem scénáře.
Premiéra tohoto filmu, k němuž Jan Svěrák napsal scénář a jehož výtvarníkem byl Jakub Dvorský, se uskutečnila 20. května 2010. A že se film opravdu povedl, dokládá získání prestižní ceny Český lev 2010 hned ve třech kategoriích (střih, zvuk, nejlepší hudba) i Křišťálový globus z Karlovarského filmového festivalu.
Jistě všichni již za tu dobu příběh malého růžového medvídka Kukyho znají, ať už z filmové či knižní podoby. Nyní se budete moci podívat na návrhy, které předcházely zhotovování loutek a srovnávat je s následnou realizací. Výtvarnou podobu jim vtiskl Jakub Dvorský – nejenom hlavnímu představiteli Kukymu, ale i dalším loutkám, které s medvídkem prožívají velká dobrodružství (kapitán von Hergot, Anuška, Plazivec, Dubánek, Vodák, Pytlík, Mechomir či Bublina). Vedle těchto návrhů a rovněž filmových ukázek představuje výstava také originály filmových postaviček-loutek, prostorových instalací, aut a dalších vybraných filmových dekorací. Speciálním kukátkem budou mít diváci možnost nahlédnout do pohádkové atmosféry mikrosvěta uprostřed lesa plného mechu a roztodivných kořenů.
Autorem návrhů realizovaných loutek a rekvizit k filmu je brněnský výtvarník Jakub Dvorský, který vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze obor filmové a televizní grafiky.
Druhá část výstavy je zaměřena právě na další oblast jeho práce, což jsou výtvarné návrhy k počítačovým hrám. Jeho prvním experimentem byla počítačová hra Samorost, která byla publikovaná na webu. Pro tvorbu počítačových her však byly potřebné další profese, a proto založil Jakub Dvorský v roce 2003 studio Amanita Design. Díky spolupráci s dalšími členy přibylo zanedlouho druhé pokračování hry Samorost 2. Dnes jsou členy rozšířeného týmu studia: vedle výtvarníka a designéra Jakuba Dvorského hlavní animátor Václav Blin, hudebníka Tomáš „Floex“ Dvořák, zvukař Tomáš „Pif“ Dvořák, programátor David Oliva, výtvarník Adolf Lachman a druhý animátor Jaromír Plachý. Světově úspěšnou se stala za nedlouhého působení studia logická hra Machinarium, která byla přijata hráči s nadšením a která získala několik mezinárodních ocenění. Návrhy k této hře i k dalším (Questionaut, Na tu svatbu,Osada) tak nechají diváky nahlédnout do příprav a zákulisí jejich tvorby. Sami si pak můžete některé počítačové hry na výstavě zahrát – překvapením budou ukázky z připravované hry Botanicula.
A na závěr si všichni hraví – malí i velcí – nenechte ujít projížďku v Hergotmobilu a v dětské dílně možnost namalovat svůj vlastní nápad na počítačovou hru.
Za zapůjčení Hergotmobilu děkujeme pracovníkům Vlastivědného muzea v Olomouci.
Muzeum města Brna, západní křídlo hradu Špilberku 10. 11. 2011 – 29. 1. 2012