Chlumy u Bořitova

30.04.2013 18:02

Moravský Říp s rozhlednou i sochami génia Rolínka

 

Velký a Malý Chlum

Jedná se o dvě výrazné vyvýšeniny, které až nepřirozeně vystupují z ploché roviny severní části Boskovické brázdy zvané též Malá Haná. V minulosti byly považovány za sopky, ale současná věda o nich hovoří, že se jedná o tzv. svědecké hory, čili izolované vrchy, jejichž temeno je ve výši původního reliéfu. Další zajímavostí je, že odlesněný Malý Chlum (489 m) je vyšší než vedlejší zarostlý Velký Chlum (464 m). Z ústního podání se traduje, že z černohorského zámku, do jehož panství oba kopce spadaly, se zalesněný Velký Chlum zdál vyšší, neboť je k němu nepoměrně blíž. Dnes jsou součástí Mikroregionu Svitava, který má jejich siluetu ve svém znaku. Mikroregion též vybudoval na Malém Chlumu rozhlednu, z níž je jedinečný rozhled po širokém okolí.

Mezi Velkým a Malým Chlumem prochází červeně značená cesta, která vede od zastávky v Doubravici nad Svitavou do Lysic. Ze sedla mezi vrchy vede k rozhledně značená odbočka.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko

Rozhledna Malý Chlum

Dřevěná dvoupatrová rozhledna se nachází na vrcholu Malý Chlum u obce Obora, nedaleko Černé Hory. Stojí zde od roku 2005. Výška rozhledny je 10m. Rozhledna je volně přístupná. Jednotlivá patra spojují dřevěné žebříky.

Z rozhledny je krásný rozhled na všechny světové strany. Na jihu je vidět část Černé Hory se zámkem, více na východ Doubravice nad Svitavou, na severovýchod zříceninu hradu v Boskovicích a přímo pod patou kopce na západ probíhá frekventovaná silnice mezi Brnem a Svitavami a za ní Lysice. Na vrchol kopce Malý Chlum k rozhledně vede odbočka od červené turistické značky mezi Oborou a Lysicemi a od zelené značky mezi Bořitovem a Skalicí nad Svitavou.

Dva výrazné a osamocené kopce Malý a Velký Chlum najdete velmi snadno vpravo od silnice č. 43 přibližně tři kilometry severně od Černé Hory. Už jen samo pojmenování obou kopců je zajímavé: díky jejich tvaru a poloze dochází k optickému klamu, a tak je ve skutečnosti Malý Chlum o přibližně 25 metrů nad mořem vyšší než Velký Chlum.

Dřevěná rozhledna na místě starých hradišť

Oba Chlumy jsou dominantou celého okolí, a tak není divu, že jejich historie sahá daleko do minulosti. Díky své poloze a dalekému výhledu byly celé věky využívány k výstavbě opevněných hradisek, která sloužila jako vojenská nebo správní centra oblasti. Halštatské hradiště objevil na Malém Chlumu badatel Jan Knies už v roce 1882 a datuje se do pozdní doby bronzové.

Malému Chlumu (488 m n. m.) se také říkalo Holý vrch, protože byl opravdu odedávna holý a výhled z něj byl vyhlášený. V dobách první republiky tu stávala vojenská pozorovatelna, a to až do roku 1940. Průběžně se tu také těžil pískovec, což dokládá zbytek velkého lomu v horní části.

Po roce 2000 iniciovalo sdružení obcí Svitava výstavbu rozhledny, kterou podpořil také Jihomoravský kraj. Necelých deset metrů vysoká, dřevěná vyhlídková stavba byla slavnostně otevřena 20. srpna 2005. Někteří místní se po hospodách s oblibou pošklebují, že to ani není rozhledna, že je to prý jen větší posed. Něco na tom je, ale to nic nemění na faktu, že výhled je odsud parádní. Vrchol je totiž dodnes holý, a tak opravdu stačí jen těch několik málo metrů k tomu, aby se návštěvníkovi naskytl ničím nerušený 360° výhled po celém okolí.

Navštívil jsem většinu rozhleden v této oblasti a musím konstatovat, že ta na Malém Chlumu je skutečně asi nejmenší. Na vyhlídkovou plošinu nevedou ani schody, jen pouhý žebřík.                        

Kde sochal samorost Rolínek s hasičskou sekerkou

Krátkou procházku k úpatí Velkého Chlumu najdete další místní zajímavost, tentokrát sochařskou. Příběh bořitovského rodáka Stanislava Rolínka je na Moravě poměrně dobře známý. Proslul zejména vytvořením 14,5 metru vysoké sochy prezidenta Masaryka, ve své době největší sochy ve střední Evropě, kterou vytvořil podle podobizny na poštovní známce a již bohužel zlikvidovali nacisté v roce 1942, a to i přes originální maskování obestavěním chatou.

Málo se už ale ví, že venkovský samorost Rolínek vytvořil v okolních lesích řadu dalších soch a plastik. Nadšenec tak na úpatí Velkého Chlumu hasičskou sekerkou a půlkou nůžek na střihání ovcí vytvořil krásné sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti. Pospolu tu tak dodnes stojí Jan Hus, Jan Žižka a Prokop Holý. Sousoší v roce 1996 restaurovala firma Atelier Leitgeb a dodnes je ve skvělé kondici, přestože je z měkkého pískovce.

 Sousoší Jana Žižky, Jana Husa a Prokopa Holého

Jak se tam dostat

Přístupových cest je hned několik. Jednak můžete vyrazit do Bořitova u Černé Hory, kam je celkem dobré autobusové spojení, a odsud se postupně vydat k sousoší a rozhledně.

Další možností je autobusová zastávka Lysice - Perná u hlavní silnice č. 43, odkud dále po červené turistické značce. Tuto variantu ale příliš nedoporučuji, protože autobusů tu moc nestaví a průchod na značku je nejasný kvůli oploceným soukromým pozemkům.

Nejlepší variantou je podle mě dojet do obce Huť svaté Antonie. Dostanete se tam také autobusem (stanice se jmenuje Obora - Hutě) nebo autem, které u zastávky bez problémů odstavíte. Dále pokračujte jen pár set metrů po červené turistické značce k rozcestí Pod Malým Chlumem, kde se červená značka kříží se zelenou. Doprava je to pak po červené přibližně jen asi kilometr na vrchol Malého Chlumu a k rozhledně. Stejnou cestou se můžete vrátit nazpět a udělat si druhou odbočku na druhou stranu po zelené k husitskému sousoší. Odsud pak zase zpět k rozcestníku a na autobus či k autu. Celková délka trasy od autobusu a zpět je necelých pět kilometrů.


Tvorba www stránek zdarma Webnode